טיפול שורש לילדים

קיימים מקרים רבים שבהם אף על פי שמדובר בשן חלב שאמורה לנשור תוך כמה שנים בודדות, עדיין מומלץ לבצע טיפול שורש בשן הבעייתית. למאמר המלא

מחפשים מידע בנושא טיפול שורש לילדים? כפי שידוע, מערכת השיניים של הילדים המגיעים לבדיקות תקופתיות אצל רופא השיניים נבדקת בכל ביקור, באופן יסודי. קיימים מקרים שבהם מסביר רופא השיניים כי קיימת בעיה באחת השיניים או ביותר משן אחת המצריכה טיפול שורש לילדים.

הסברה בקרב הורים רבים היא שלשיני חלב אין כלל שורשים, סברה זו אינה נכונה. לכל אחת משיני החלב קיים שורש ארוך ומאסיבי המחזיק אותה לאורך שנים רבות. בתהליך הביולוגי, השן הקבועה דוחפת את שן החלב כדי לסלול את דרכה מעלה ולבקוע. בתהליך זה היא סופגת אט אט את שורשי שן החלב, עד שהם נעלמים ואז נושרת שן החלב כיוון שאין לה כל אחיזה.

קיימים מקרים רבים שבהם אף על פי שמדובר בשן חלב שאמורה לנשור תוך כמה שנים בודדות, עדיין מומלץ לבצע טיפול שורש לילדים בשן הבעייתית על מנת להמנע מסיבוכים שעלוים להיווצר במידה ולא נטפל או במידה והשן תיעקר.

הבעייתיות של שורש שן החלב:

 

  • שעם חור גדול (מוקד עששת נרחב) שלא מטופל עלול לגרום למצב של התפתחות שלזיהום שיגרור כאבים חזקים מאד, הרס של שורשי השן החלבית ואף נזק לנבט השן הקבועה שנמצאת בתהליכי התפתחות עוד טרם בקיעתה.
  • הזיהום עלול להתפשט דרך חללים שונים בפנים ולגרום לבעיות חמורות. אם הבעיה היא בשן בלסת עליונה קיים חשש לסכנה שהזיהום יתפשט לאזור העין ודרכה גם למוח, ואם הבעיה היא בשן הממוקמת בלסת התחתונה היא עלולה ליצור בעיה חמורה בדרכי הנשימה.
  • במקרים של זיהום חמור מקבלים הילדים אנטיביוטיקה לפני ביצוע הטיפול או גם בתקופת הטיפול בשן.
  • במקרים בהם לא מבוצע הטיפול הנדרש והתפשט זיהום שלא הגיב לטיפול אנטיביוטי נדרש לעיתים אישפוז לצורך מתן אנטיביוטיקה לווריד והשגחה רפואית. ולעיתים נדרש גם ניקוז כירורגי של אבצסים שנוצרו בקרבת השן עקב אי טיפול בה.

 

אופן ביצוע טיפול השורש אצל ילדים

הרתיעה הטבעית של הילדים מביצוע טיפול אצל רופא שיניים מצריכה גישה ייחודית של רופא השיניים לילדים הן מבחינה התנהגותית והן מבחינת התהליך הרפואי הדרוש. חשוב להחליט האם הילד צריך עזרה כל שהיא כדי לעבור את הטיפול בקלות (גז צחוק או טשטוש). מומלץ לפנות לרופאי שיניים שעברו התמחות ברפואת שיניים לילדים המיומנים בביצוע טיפולי שורש ובהשגת שיתוף פעולה גם בקטנטנים וגם בילדים דעתניים, חרדתיים, ושאינם משתפי פעולה. חשוב לבחור רופא שיניים שמטפל בילדשיש לו שן הזקוקה לטיפול שורש, ולא בשורש של שן המחוברת לילד.

טיפול שורש לילדים מתבצע בחלק הגלוי לעין של השן העשוי מהמילוי ששמו דנטין ומציפוי האמייל. וגם בחלק הנסתר לעין המעגן את השן הן לעצם הלסת והן לחניכיים.

עוד יכול לעניין אתכם:

- מדוע בריאות שיני החלב של הילד כל כך חשובה?

- המזון והשתייה שמזיקים לבריאות השיניים של ילדכם

צור קשר
שם :
טלפון:
מייל:
רופא שיניים לילדים בתל אביב / מודיעין