סתימה בשן לילדים

ילדים קטנים מגיעים לבדיקות תקופתיות אצל רופא השיניים בהתאם לרמת הסיכון שלהם לעששת. ילדים ברמת סיכון גבוהה יצטרכו להגיע לבדיקות תקופתיות בתדירות גבוהה יותר לעומת ילדים ברמת סיכון נמוכה.

מחפשים מידע בנושא סתימות בשיניים לילדים? ילדים קטנים מגיעים לבדיקות תקופתיות אצל רופא השיניים בהתאם לרמת הסיכון שלהם לעששת. ילדים ברמת סיכון גבוהה יצטרכו להגיע לבדיקות תקופתיות בתדירות גבוהה יותר לעומת ילדים ברמת סיכון נמוכה. 

מעבר לבדיקות הללו, אם הילד מתלונן על כאבים בשיניו מומלץ שיראה בהקדם רופא שיניים לילדים לאבחון מוקדם של מקור הבעיה, ולמניעת סיבוכים שיכולים להיווצר במידה וההגעה לרופא השיניים נדחתה. 

במקרה והכאבים נובעים מחור בשן הגעה מוקדמת לרופא השיניים יכול למנוע הדרדרות במצב השן.

ילדים רבים סובלים מכאבים חזקים או קושי באכילה, עקב בעיות שונות בשיניים ולכן זהו נושא שחשוב לטפל בו בהקדם. ילד שלא אוכל עקב הכאבים, עלול לפגוע בבריאותו, בקצב התפתחותו וגדילתו.

הגעה לרופא שיניים מומחה לילדים עבור סתימות בשיניים לילדים

לא משנה אם מדובר על סתימה בשן לילדים או רק בדיקה, רצוי להגיע לבדיקות תקופתיות ולטיפולים אצל רופא שיניים שעבר התמחות ייעודית לטיפול בילדים. במסגרת לימודיו למד הרופא את הגישה הנכונה להגיע לליבו של הילד בדרך של משחק או סיפור כדי שהילד יסכים לבצע את הבדיקה ואת הטיפול הרפואי במידת הצורך מרצונו החופשי, תוך הבנת המצב הרפואי.

הדבר החשוב ביותר הוא להתנהל עם הילדים בעדינות ובסבלנות רבה כדי ליצור אווירת אמון ולהשיג שיתוף פעולה לקבלת טיפול.. מעבר לטיפול הראשוני חשוב שהילדים לא יפתחו חרדות מרופא שיניים. חוויה שלילית במרפאת שיניים בגיל צעיר עלולה להיצרב בזכרון הילדים ולהשפיע עליהם כבוגרים הנמנעים מלהגיע לבדיקות וטיפולי שיניים. 

לחוויה הראשונית ערך מיוחד, ואנו משתדלים לטעת בילדים ביטחון רב, וליצור אצלם חוויה נעימה ואף מעצימה.

סתימה בשן לילדים

טיפול בחורים בשיניים

במסגרת הבדיקה התקופתית, מגלה לעיתים רופא השיניים כי קיימים  חורים בשיניים (או בשפה המקצועית, מוקדי עששת). 

במקרה כזה מבצעים סתימה בשן לילדים, כלל סילוק של העששת (הרקבון שבשן) ולאחר שהחלל נקי משחזרים את צורת השן הראשונית. 

לכן סתימה נקראת בפי הרופאים שחזור. ניתן לבצע שחזורים מחומרים שונים: לרוב מבצעים היום סתימות לבנות ממשפחת הקומפוזיטים או ממשפחת הגלסיונומרים. סתימות אמלגם (סתימות כסופות) כבר כמעט לא בשימוש עקב המצאות כספית בחומר. 

באירופה, החל מ 2017 אמלגם נמצא ברשימת החומרים האסורים לשימוש.

סתימה לבנה עשויה מחומר פולימרי סינתטי. החומר מאפשר שחזורים ברמה אסתטית גבוהה מאוד, וכשנעשה בטכניקה נכונה וביד מיומנת סתימות בשיניים לילדים הינן חזקות מאוד ומחזיקות מעמד לאורך שנים רבות. החומר השלישי הוא ממשפחת הגלסיונומרים והוא מפריש פלואוריד.

כאשר מדובר על סתימה בשן לילדים, ההחלטה באיזה חומר שחזור כדאי להשתמש בכל מקרה על פי מצבה של השן, נתונה להחלטתו של רופא השיניים.

למידע על טיפול שורש לילדים >>

חשיבות הטיפול גם בשיני חלב

גם כשמדובר בשיני חלב, חייבים לטפל במוקדי העששת. אי טיפול בעששת ייצור מצב שעלול להוביל להרס כותרתי ואיבודהשן . הבעיה החמורה ביותר היא העובדה שעששת לא מטופלת  עלולה לגרום לזיהום אשר ישפיע גם על הנבטים המתפתחים של השיניים הקבועות. 

זיהומים ממקור דנטלי (ממקור שיניים) עלולים להתפשט בחללי הפנים ואף לגרום למצבים מסכני חיים, ולכן אל לזלזל בהם.

טיפול בעזרת גז צחוק

כאשר מדובר על סתימה בשן לילדים, גז צחוק מסייע מאוד לילדים צעירים המגלים חרדה מטיפול שיניים. דז הצחוק הוא למעשה  חמצן דו-חנקני.(Nitrous oxide גז נצחוק הוא הגז הראשון בשימוש הברפואה ונמצא בשימוש כבר 175 שנים.ההשפעה של גז הצחוק מיידית, וגם סיום ההשפעה מיידי, מה שמאפשר חזרה מהירה מאוד לשיגרה. גז הצחוק מפחית חרדה, ומאפשר למטופלים צעירים לשתף פעולה גם בטיפול שיניים מורכב, תחושת הזמן והאורינטציה מתערפלות והמטופל חוןה אווירה רגועה ונעימה. חשוב לציין שגז הצחוק בטיפולי שיניים. אינו לילדים בלבד גם מבוגרים יכולים להינות מאוד מגז צחוק, לחרדתיים שבינינו שווה לנסות.

 

צור קשר
שם :
טלפון:
מייל:
רופא שיניים לילדים בתל אביב / מודיעין