האם שימוש ברנטגן מסכן את בריאות הילד?

צילום רנטגן משמש ככלי עבודה בסיסי עבור רופא השיניים. יש לזכור שהשימוש בו אינו תמיד הכרחי, במיוחד כאשר מדובר בילדים

במהלך השנים האחרונות השימוש בקרני רנטגן בקרב ילדים נמצא בסימן עלייה מתמדת עבור מטרות רפואיות רבות. קרני רנטגן יצרו לעצמן במהלך השנים תדמית לא זוהרת במיוחד, וההורים חוששים בשימוש מוגזם בהם לצורך טיפולים דנטליים, מסיבות מוצדקות.

ההחלטה אם לעשות שימוש בקרני רנטגן לצורך בדיקה וטיפול שיניים נבחנת בכל פעם על פי נסיבות המקרה הספציפי, בהתאם לשיקולי עלות-תועלת המבוססים על הצרכים הרפואיים הייחודיים של הילד, ולכן לא ניתן באופן גורף להמליץ או לשלול את השימוש בהן.

ביכולתו של מומחה לרפואת שיניים לילדים לאבחן באמצעות צילום הרנטגן בעיות רפואיות רבות בפיו של הילד כבר בשלב ההתחלתי, וכך למנוע את התפתחותן באמצעות טיפול נקודתי לצד טיפול מניעתי.

על אף הקסם שלהן, לקרני הרנטגן גם צד פחות סימפטי: הן עלולות לגרום לתופעות ביולוגיות שונות בתוך הרקמות, במיוחד ברקמות שגדלו במהירות המגלות רגישות גבוהה יותר לקרינה. הדבר עלול לגרום לשינוי בתאים, ובמקרים חריגים כאשר יש חשיפה מוגברת לקרינת רנטגן (קרינה מייננת) ישנה עליה בסיכון לריבוי לא תקני של תאים ולמחלת הסרטן.

זכרו, הקרינה שהילד נחשף אליה בצילום שיניים פשוט שקולה לקרינה של חצי יום בשמש והיא אינה נחשבת למזיקה. אולם צריך לזכור שהילדים שלנו חשופים להרבה קרינה בחיי היום יום ונזקי הקרינה מצטברים. לכן, חשוב להיות זהירים ולהפעיל שיקול דעת בכל קרינה נוספת.

לכן, גם כאשר מדובר בקרינה במינון נמוך המשמשת לאבחון ברפואת השיניים, אסור בשום אופן שצילומי רנטגן יהפכו לעניין שבשגרה. יש לעשות בהם שימוש מובחן ומושכל, במיוחד כאשר מדובר בילדים.

סקירת היסטוריה רפואית

האקדמיה האמריקנית לרפואת שיניים בילדים ממליצה על שימוש בצילומי רנטגן רק לאחר בדיקה קלינית של החולה, וכן לאחר ביצוע סקירה של ההיסטוריה הרפואית שלו תוך בחינה של תדירות השימוש בצילומי רנטגן בעבר.

יש לזכור שכמעט כל בדיקת אבחון כרוכה בסיכון כלשהו, וכאשר מדובר בהבטחת בריאות השיניים של ילדכם לטווח ארוך – יפעיל המומחה לרפואת שיניים לילדים שיקול דעת אם במקרה הספציפי התועלת עולה על הסיכון.

ואתם, ההורים – הקפידו לשאול את רופא השיניים מדוע הוא ממליץ על צילום רנטגן, ובקשו לברר אם אין אפשרות להשיג את המידע שיעלה מהבדיקה באמצעים אחרים.

עוד בנושא

 

צור קשר
שם :
טלפון:
מייל:
רופא שיניים לילדים בתל אביב / מודיעין