האם הנקה גורמת לעששת? מהי עששת הבקבוק, וכיצד למנוע את התפתחותה?

נוזלים ממותקים, גם כאשר הם על טהרת הטבע, הם קרקע פוריה לחיידקים מחוללי עששת. כיצד למנוע את עששת הבקבוק בכמה צעדים פשוטים?

מחלת העששת שמופיע בשיני תינוקות ופעוטות נגרמת פעמים רבות כתוצאה מהנקות תכופות או ממושכות או מהנקות לילה. לעיתים עששת בתינוקות מכונה גם 'עששת הבקבוק'. כשמה כן היא – עששת הנגרמת כתוצאה משתיה ואכילה תכופות מבקבוק של נוזל שאינו מים. כלומר, הנקה תכופה והנקות לילה דינן כדין שתיה מבקבוק חלב במהלך הלילה בכל הנוגע להתפתחות עששת ועכשיו נתמקד בשאלה, הנקה ועששת האם יש קשר?

אז תשובה לשאלה "האם הנקה גורמת לעששת?" חלב אם אינו גורם לעששת כשלעצמו, אולם אם התינוק נחשף גם לטעימות ולמזון רגיל, חלב האם מצפה את הרובד שנדבק לשיניים, והיות והוא מכיל הרבה לקטוז, הוא מעלה את הסיכון להתפתחות עששת. אמנם חלב אם נחשב פחות גורם לעששת מחלב פרה או מפורמולות תעשייתיות, אך בשילוב עם שאריות רובד ממזונות אחרים הוא יכול לגרום להרס נרחב של השיניים - זה הקשר היחיד בין הנקה ועששת. 

עששת מסוג זה מופיעה גם בילדים שאינם יונקים או שאינן שותים בקבוק בלילה, זאת כאשר הילד מרבה לצרוך נוזלים ממותקים  – הן סוכר תעשייתי והן סוכר טבעי, כדוגמת חלב, תחליפי חלב ומיץ פירות. סוכר זה נאחז בשיני הילד במשך שעות ארוכות, ומזמֵן חיידקים שיוצרים חומצות המזיקות לשיניים.

הורים לעתים מנסים להרגיע את הילד שמתעורר במהלך הלילה באמצעות הנקה, בקבוק חלב, הנקה, או משקה ממותק אחר. משקאות ממותקים הניתנים במהלך השינה מזיקים במיוחד, שכן בלילה זרימת הרוק נמוכה יותר וכך ניקוי החיידקים לוקה בחסר.

הרבה הורים מצחצחים לילדם שיניים באמבטיה, ולאחר מכן מרדימים אותם עם בקבוק חלב או הנקה. זהו מתכון מסוכן להתפתחות עששת. זכרו, אחרי צחצוח שיניים שותים רק מיםעששת הבקבוק

עששת הבקבוק מופיעה לרוב בשיניים הקדמיות העליונות, אולם היא עלולה להשפיע גם על שיניים נוספות.

יהיו שיאמרו שממילא מדובר בשיני חלב שיוחלפו בשיניים קבועות ואין מקום לדאגה, אולם שיני החלב מככבות בתפקידים חשובים ביותר, כדוגמת חיתוך ולעיסת מזון, דיבור וחיוך, והן אלו שקובעות את מיקומן העתידי של השיניים הקבועות.

הנקה וחורים בשיניים - הקשר בין השניים

אם נתייחס לשאלה האם יש קשר בין הנקה וחורים בשיניים? אם עששת הבקבוק אינה מטופלת כראוי, עלול להיווצר זיהום וכאב מיותר, ובמקרים חריגים לא יהיה מנוס מלהסיר שיניים רקובות.

אובדן של שיניים לפני הזמן כתוצאה מעששת הבקבוק עלולה לגרום לילד לפתח הרגלי אכילה לקויים, בעיות דיבור ואף שיניים עקומות.

חוץ מהנקה ועששת, תמצאו עוד נושאים בתחום:

כיצד למנוע את עששת הבקבוק?

·         נקו את שיני הילד לאחר ההאכלה באמצעות גזה נקיה.

·         התחילו לצחצח את שיני הילד מיד לאחר בקיעת השן הראשונה, ללא צורך במשחת שיניים.

·         נקו ועסו קלות את אזור החניכיים של התינוק.

·         בקרו באופן סדיר אצל מומחה לרפואת שיניים, ובקשו לדעת אילו טיפולים מניעתיים ניתן לבצע לצורך מניעת עששת. 

צור קשר
שם :
טלפון:
מייל:
רופא שיניים לילדים בתל אביב / מודיעין