מדוע בריאות שיני החלב של הילד כל כך חשובה?

הורים נוטים לדחות טיפולי שיניים בפעוטות במחשבה שממילא הן מוחלפות בשיניים קבועות. על החשיבות בבריאות שיני חלב ועל השלכותיה לטווח ארוך

רופא השיניים ממליץ על טיפול בשיני הפעוט, ואתם לא מבינים למה לטרוח אם ממילא הן יוחלפו בעוד כמה שנים בשיניים קבועות? אתם לא לבד. מדובר בתפישה שגויה רווחת, ואנחנו כאן כדי לנפץ כמה מיתוסים.

שיני חלב מתחילות להיווצר עוד בזמן שהותו ברחם אולם בוקעות דרך החניכיים בגיל חצי שנה. עד גיל שלוש פיו של הילד כבר יהיה מעוטר בעשרים שיני חלב קטנטנות.

שיני חלב מסייעות לילד ללעוס מזון בקלות, לדבר במהירות ובבהירות באמצעות מגע עם הלשון, וכמובן – לחייך, מטרה רגשית וחברתית חשובה לא פחות. כמו כן, במידה ולא מטפלים עלול להגרם כאב שיניים קשה ואף זיהום.


כאבים שמקורם בשיני חלב

זיהום ממקור שיני חלב עשוי להיות כואב מאוד. כמו כן זיהום כזה עלול לגרום לנזק לשן הקבועה ואף מסוכן עד לכדי סכנת חיים. במידה וקיים זיהום ממקור שן חלב חשוב מאוד לטפל בו ולא לחכות שיעבור לבד. זיהומים מתפשטים בחללים בפנים. זיהום משן חלבית בלסת עליונה עלול להגיע למוח, וזיהום ממקור שן חלבית בלסת תחתונה עלול להגיע לאזור מערכת הנשימה. אלו הם מצבים שניתן להמנע מהם באמצעות טיפול שיניים פשוט.

כאשר שיני חלב של הילד נושרות מוקדם יותר בשל היגיינה לקויה או מחלה דנטלית כלשהי, כמה מהשיניים הקבועות עלולות לתפוס את החלל שהתפנה באופן לא צפוי, ולמנוע צמיחה תקינה של שיניים נוספות.

שיני החלב למעשה לא נושרות עד שהשן הקבועה בשלה לבקוע, והן מסייעות לשמור על המרווח הנכון של קו השיניים לאורך הלסת. במקרה ששן נושרת מוקדם מדי – קיימת סבירות גבוהה שיידרש טיפול אורתודנטי ממושך, יקר ומיותר.

לכן חשוב לדעת שהיגיינת הפה והשיניים חשובה ביותר כבר מגיל ינקות, והרגלי בריאות דנטלית נכונים ילוו את הילד גם לאורך חייו הבוגרים ויבטיחו בריאות שיניים ארוכת טווח.

>> עוד על חבלות בשיני חלב

מה לעשות אם שן הילד נשרה לפני הזמן?

אם בכל זאת שן החלב של הילד אבדה בטרם עת, קיימים מכשירים אורתודנטיים שמטרתם לפנות מקום באזור בו צפויה השן הקבועה לבקוע.

לפתרון זה כמה חסרונות: הוא אינו משמח מבחינה קוסמטית; קיים סיכוי שהוא לא יביא לתוצאה הרצויה; הוא דורש פיקוח שוטף; הוא עלול להישבר או להינזק, במיוחד כשמדובר בילדים; והוא יקר.

כמובן שנשירת שן חלב לפני הזמן אינה דומה ליציאת שן חלבית ממקומה באופן חלקי כתוצאה מחבלה. במקרה זה לזמן משמעות רבה, ויש להביא את הילד באופן מיידי וללא דיחוי אל מרפאת שיניים לילדים לצורך החזרתה למקום וקיבועה, שכן מדובר בטיפול שמתאפשר רק בסמוך לפציעה.

עם זאת, לא ניתן להחזיר למקום שן חלבית שיצאה לגמרי מהפה, שכן קיים חשש לגרימת נזק לנבט השן הקבועה.

צור קשר
שם :
טלפון:
מייל:
רופא שיניים לילדים בתל אביב / מודיעין