איך להגן על שיני הילד בזמן פעילות גופנית?

השיניים, השפתיים והחניכיים הם אזורים מועדים לפורענות כאשר הילד עוסק בפעילות גופנית. כיצד ניתן למנוע חבלות באזור הפה במהלך אירוע ספורטיבי?

אין ספק שלפעילות גופנית יתרונות רבים עבור ילדיכם, הן מבחינה פיזית והן מבחינה רגשית-חברתית, אבל יש לזכור שהיא גם עלולה לזמֵן חבלות בשיניים, בחניכיים ובשפתיים שלעתים יש להן השלכות ארוכות טווח על בריאות הפה של הילד.

חבלות חמורות כתוצאה מנפילה פתאומית או ממכה חזקה עלולות להביא גם לפגיעה בעצמות הפנים של הילד, לקריעת רקמות בפה, ואף לפציעה ישירה באזור השיניים.

לכן התנהלות חכמה בעת פעילות ספורטיבית של ילדכם היא חיונית להגנה על בריאותו, וכמובן שיש להביא בחשבון את אופי הפעילות ואת הסיכונים הטמונים בה לצורך היערכות נכונה.

ענפי הספורט בהם קיים סיכון גבוה יחסית לפציעות באזור הפנים הם הענפים הכרוכים במגע, כדוגמת אמנויות לחימה, היאבקות (ג'ודו) וכדורגל, לצד פעילויות אתגריות כדוגמת רכיבה על סקייטבורד ורכיבה על סוסים.

אם ילדכם עוסק באופן תדיר בפעילויות מסוג שכזה, מומלץ להתייעץ עם מומחה לרפואת שיניים לילדים על מנת לקבל הנחיות כיצד להגן על אזור הפנים מפני חבלות.

 עוד בנושא

 

מגן שיניים וקסדת ראש

הדרך הטובה ביותר לשמור על פיו של הילד בזמן פעילות גופנית היא שימוש במגן שיניים, המפחית את הסיכון לפציעות קלות וחמורות באזור הפה. כיום מגני פה ושיניים עשויים מחומרים גמישים המותאם אישית על ידי רופא השיניים, ולכן הם נוחים לשימוש ואינם מטרידים כבעבר. 

כמובן ששימוש בקסדה בעת רכיבה נחוץ לא רק לצורך הגנה על הפה והשיניים, אלא גם לצורך הגנה על ראשו של הילד שהיא חיונית אף יותר, ומומלץ להקנות לילד הרגלי בטיחות כבר מהרגע הראשון על מנת להימנע מעימותים מיותרים.

במקרה של חבלה באזור הפה, יש לגשת באופן מיידי וללא דיחוי עם הילד למומחה לרפואת שיניים לילדים, שכן יכולתו של רופא שיניים לטפל בצורה אופטימלית בחבלה הולכת ופוחתת ככל שעובר הזמן.

הורים רבים עסוקים בלהרגיע את הילד מהדמעות ומהבהלה במשך זמן ממושך מעבר לסביר, ולעתים אף חוזרים לשגרה, ואינם מביאים בחשבון שמדובר בזמן יקר לצורך טיפול דנטלי מיידי והחזרת המצב לקדמותו.

לאחר שחיבקתם את הילד ונרגעתם גם אתם, חשוב לשטוף את פניו ואת פיו על מנת להעריך את חומרת החבלה. לעתים כמות הדם הרבה מטעה, ולאחר שטיפת האזור במים תגלו שהפציעה אינה כה חמורה כפי שחשבתם. כאשר החבלה בשיניים מלווה בחבלת ראש – יש לפנות את הילד לחדר המיון.

 

צור קשר
שם :
טלפון:
מייל:
רופא שיניים לילדים בתל אביב / מודיעין