ריח רע מהפה אצל לילדים – מה עושים?

כרבע מהאוכלוסייה סובלת מריח רע מהפה על בסיס קבוע. מהם הגורמים לריח רע מהפה ומהן דרכי הטיפול בו?

ריח רע מהפה אצל ילדים ובכלל, המכונה בעגה המקצועית 'Halitosis' (בָּאֶשֶׁת הנשימה), עשוי להיגרם כתוצאה מסיבות רבות, החל מהימנעות מצחצוח שיניים ועד לבעיות בריאותיות.

כ-25% מהאוכלוסייה סובלים מריח רע מהפה על בסיס קבוע. לריח רע מהפה אצל ילדים יש השלכות חברתיות, וקיימת חשיבות רבה לטיפול בנושא על מנת למנוע מילדכם עוגמת נפש.

שתי הסיבות העיקריות לריח רע מהפה של הילד הן נשימה באמצעות הפה במקום דרך האף וכן היגיינה אוראלית לקויה.

כאשר קיימת חגיגה בקטריאלית בפה של הילד – הרעלנים הנוצרים כתוצאה ממנה גורמים לריח לא טוב, שכן החיידקים מפרקים את שאריות המזון הנותרות בפה לאחר האכילה ועלולים להפיץ גז בעל ריח לא נעים.

הסבירו לילד על חשיבות השמירה הקפדנית על היגיינת הפה, ועל חשיבות צחצוח השיניים בבוקר ובערב. נשימה דרך הפה משפיעה מורידה את כמות הרוק בפה ויוצרת קרקע פוריה להתפשטות חיידקים. גם הלשון מטפחת כמות נאה של חיידקים במקרה כזה, וניתן להצטייד ב"מנקה לשון", ולעשות בו שימוש כל בוקר.

חשוב לציין שריח מאוד לא טוב מהפה יכול להיות גם כתוצאה מגוף זר באף (בד"כ בפעוטות או בילדים עם צרכים מיוחדים). ולכן במקרים של ריח רע חריף מהפה, חשוב לשלול גם גוף זר בחלל האף.

ריח רע מהפה אצל לילדים

אולי גם יעניין אתכם:

איך הילד יכול לבדוק לבד אם יש לו ריח רע מהפה?

גורמים נוספים של ריח רע מהפה אצל ילדים, עשויים להיות תזונה העתירה בסוכרים ובחלבונים – המזון המועדף על חיידקים אנאירוביים, וכן הופעת סוכרת הגורמת לרמת גלוקוז גבוהה בדם.

אם הריח הרע מהפה מתמשך גם לאחר צחצוח השיניים, מומלץ להגיע עם הילד לביקור אצל מומחה לרפואת שיניים לילדים לצרכי טיפול שיניים לילד בן או בכל גיל שבו מתפתחות השיניים, שכן הדבר עשוי להיגרם כתוצאה ממחלת חניכיים, זיהום, ולעתים בעקבות לקיחת סוגים מסוימים של תרופות.

ניתן לשתף את הילד בבעיה בצורה רגישה ועדינה, לומר לו שמדובר בבעיה נפוצה שיש לה פתרונות, ולהסביר לו שחשוב שיהיה מודע לכך על מנת למנוע זאת.

לילד בגיל היסודי ומעלה, אפשר לשים בתיק בית הספר סוכריות מנטה ללא סוכר, וכן להימנע ממתן כריכים המותירים ריח רע מהפה אצל ילדים ובכלל, כדוגמת חריף, בצל ושום.

על מנת לדעת אם יש לו ריח רע מהפה – הנחו את הילד ללקק את מפרק כף היד באמצעות חלקה האחורי של הלשון, ולהמתין מספר שניות עד שהרוק יתייבש. אם נותר במקום ריח רע – יש להניח שגם הפה מדיף ריח דומה, זמן טוב לסוכריית מנטה. 

צור קשר
שם :
טלפון:
מייל:
רופא שיניים לילדים בתל אביב / מודיעין