בריאות הפה והשיניים של ילדים עם CP

השמירה על בריאות הפה והשיניים של ילדים עם שיתוק מוחין היא חשובה ביותר, אולם גם מאוד מאתגרת | גישה נכונה עושה את כל ההבדלבריאות הפה והשיניים של ילד עם שיתוק מוחין (CP) עשויה להפוך לאתגר של ממש. 

אם ילדכם אינו משתף פעולה בעת צחצוח השיניים, ואף מסרב לפתוח את פיו ו"נועל" אותו בחוזקה, אין זה מעיד על כך שמדובר במשימה בלתי אפשרית. 

במקרים אלו מומלץ לגשת לקבל הדרכה אישית ממומחה לרפואת שיניים לילדים כיצד ניתן לצחצח את שיני הילד בצורה אפקטיבית ובמינימום מאבק. שינוי קטן בטכניקה עושה לפעמים הבדל גדול.

שינוי מיקום הצחצוח

הורים רבים מצחצחים שיניים לילדים בחדר האמבטיה. לעתים שינוי מיקום הצחצוח עשוי לגרום לילד לשנות גישה בצורה משמעותית ולהתחיל לשתף פעולה.

כאשר מדובר בפעוטות ובילדים צעירים ניתן לצחצח להם שיניים גם במיטה, וכך ההורה יכול לראות היטב מה הוא עושה, והצחצוח פשוט יותר.

לילדים בוגרים יותר מומלץ לנסות לצחצח שיניים מול מסכי הטלוויזיה והמחשב, כשהם צופים בתוכנית או בשירים האהובים עליהם, וכך דעתם מוסחת ויש להם סבלנות רבה יותר  לפעולת צחצוח השיניים.

הילד לא מצליח לירוק את משחת השיניים? 

במקרים בהם הילד לא מסוגל לירוק את משחת השיניים, השתמשו בכמויות קטנות של משחה, די בכמות בגודל של אפונה בנוסף, התייעצו עם רופא השיניים בנוגע לריכוז הפלואוריד המומלץ במקרים אלו.

 

ילדים רבים עם CP סובלים מרגישות חושית גבוהה באזור הפה, ולכן אינם משתפים פעולה בעת צחצוח השיניים. 

מומלץ לשתף את קלינאית התקשורת שמלווה את הילד לצורךהפחתת הרגישות סביב אזור הפה ובניית תרגילים ייחודיים לפני צחצוח השיניים.

הקפידו על ביקורות שגרתיות במרפאת השיניים ועל ניקוי השיניים אצל שיננית, שכן בכוחם  למנוע את הצורך בטיפולי שיניים מורכבים בעתיד.

חשוב לדעת שילדים עם CP נמצאים ברמת סיכון גבוהה לעששת ביחס לאוכלוסייה הכללית, ולכן יש צורך בביקורות תכופות יותר במרפאת השיניים.

שכיחות חבלות בשיניים בקרב ילדים עם CP הינה גבוהה עקב מבנה בולט של הלסת העליונה, חוסר יציבות מוטורית, ולעתים בעקבות התקפים אפילפטיים. 

מומלץ להתייעץ עם מומחה ליישור שיניים ולסתות, בעל ניסיון בעבודה עם ילדים עםCP, בנוגע לצורך ולאפשרות לבצע יישור שיניים על מנת למנוע חבלות קשות בשיניים הקדמיות.

ריור מוגבר גם הוא תופעה נפוצה בקרב ילדים ובוגרים עם CP. במקרים אלו יש צורך בטיפולי שיננית תכופים עקב הצטברות אבנית. 

בנוסף, מומלץ להתייעץ עם מומחה ליישור שיניים ולסתות, מכיוון שלעתים תיקון עמדת הלסת יאפשר סגר טוב יותר ועשוי להביא להפחתת הריור.צור קשר
שם :
טלפון:
מייל:
רופא שיניים לילדים בתל אביב / מודיעין