12 טיפים לגידול ילדים ללא חורים בשיניים

רפואת שיניים מניעתית מאפשרת לשמור על בריאות השיניים של ילדכם, והקניית ההרגלים הנכונים מתחילה כבר בגיל ינקות
 1. חשוב לשמור על רמה תקינה של ויטמין D במהלך תקופת ההיריון. שיני הילדים מתחילות להתפתח כבר בשלב העוברי, וויטמין זה חיוני לבריאותן.

 2. טפלו קודם כל בשיניים שלכם! בריאות שיני הילד מושפעת רבות מבריאות השיניים של הוריו. הקפידו לטפל בשיניים שלכם, וכך תמנעו מהדבקה של הילדים בחיידקים מחוללי עששת.

 3. כשקובעים עם חברים בגינה קבעו עם האימהות שכולם מגיעים עם פירות וירקות וללא חטיפים. כך תמנעו מראש מלחץ חברתי שלילי, ותעזרו זו לזו להקנות לילדים הרגלים טובים לתזונה בריאה כבר מגיל ינקות.

 4. הילד היה במסיבת יום הולדת? הילדה ביקרה אצל סבא וסבתא והתפנקה במזונות עתירי סוכר? בימים של עומס לא מבוקר של דברי מתיקה מומלץ לבצע צחצוח שיניים נוסף במהלך היום, ולהקפיד לנקות את שיני הילדים באמצעות חוט דנטלי גם אם אינכם מקפידים על כך בשגרה.

 5. צמצמו צריכת ממתקים וחטיפים, אך אם כבר החלטתם לצ'פר במזון לא בריא בחרו מוצרים בעלי מרקם חלק כגון גלידה או שוקולד, שאינם נדבקים לשיניים ולכן פחות מזיקים להן.

 6. לאחר אכילת ממתק או חטיף יש לשטוף את פיו של הילד במים, השוטפים שאריות מזון ומעלים את רמת החומציות בפה, וכך מסייעים למניעת עששת וחורים בשיניים אצל ילדים.

 7. לאחר צחצוח שיני הילד מומלץ לירוק היטב את שאריות משחת השיניים, ולהימנע משטיפת הפה במים. כך שאריות הפלואוריד יחדרו לשיניים במהלך הלילה ויחזקו אותן.

 8. אמצו לכם כלל ברזל בבית: "לאחר צחצוח השיניים שותים רק מים!". גם אתם נוהגים לתת לילד בקבוק במיטה לאחר שכבר צחצח שיניים? ילדים מתחת לגיל 3 ממילא אינם יורקים את משחת השיניים, ולכן ניתן לצחצח את שיניהם במיטה לאחר שסיימו לשתות מהבקבוק.

 9. חוט דנטלי? לא רק למבוגרים! החל מגיל שלוש הרווחים בין שיני הילדים מצטמצמים, במיוחד בשיניים האחוריות, וניקוי השיניים באמצעות חוט דנטלי מוריד בצורה ניכרת את הסיכוי לחלות בעששת וחורים בשיניים אצל ילדים.

 10. הקפידו על ביקורים תקופתיים במרפאת השיניים על מנת לאתר מוקדי עששת כשהם עוד בשלב ההפיך וניתנים לטיפול ללא צורך בקידוח השן. טיפול מניעתי נכון ימנע צורך בטיפול שיניים מורכב בעתיד.

 11. הילד עדיין לא חצה את גיל שמונה? סייעו לו לצחצח את שיניו בצורה נכונה, כיוון שהוא אינו מספיק מיומן לעשות זאת לבדו בצורה יעילה. הדבר חשוב גם על מנת להקנות לו הרגלי צחצוח נכונים.

 12. מומלץ להגיע לבדיקה אצל מומחה לרפואת שיניים לילדים לאחר בקיעת השיניים הראשונות של הילד, שכן הדבר יאפשר להתאים עבורו תכנית מניעה ספציפית כך שתוכלו לגדלו ללא חורים בשיניים.
צור קשר
שם :
טלפון:
מייל:
רופא שיניים לילדים בתל אביב / מודיעין